Ergonomie

Proč nás sezení bolí?

Současná sedací část židle tvoří pevnou, plnou sedací plochu, která bezprostředně tlačí na lidské tělo. kromě hýžďových a stehenních svalů jsou stlačovány i ty části těla, které nejsou k sezení předurčeny - konečník, kostrč, pánevní kosti, genitálie. Tlak sedací plochy působí destruktivně přímo na tyto stlačené části a přenáší se přes kostrč na páteř, krk a hlavu. Klasická sedací plocha zároveň neposkytuje stabilní polohu pánve, do které se tlaky z horní části těla přenášejí přes páteř pod určitým úhlem. Při změně optimálního úhlu mezi pánví a páteří dochází k extrémnímu zatížení svalů a vazů v křížové kosti. To má za následek bolesti zad, šíje, hlavy, hemoroidy, únavu a snížení pozornosti.

Ásana - optimální sedací plocha
Ásana - optimální sedací plocha

Co s tím dělat a jak se vyhnout bolesti

Z této analýzy je zřejmé, že pokud chceme radikálně odstranit všechny problémy se sezením, musíme odstranit tlak na všechny tyto kritické části těla. tlak vycházející ze sedací plochy židle je třeba přesunout na hýžďové a stehenní svaly,které jsou na ni adaptovány. Současně musíme zajistit stabilní přirozenou polohu pánve vůči páteři, aby nedocházelo k nesprávnému nastavení tlakových sil z horní části těla. Pokud jsou tlakové síly správně nasměrovány, dostaví se okamžitý znatelný efekt a sezení se stane příjemnou relaxační nebo pracovní polohou. Jednoduše sedíme ve správné poloze a pouze na těch částech těla, které jsou k tomu předurčeny.

Virasana "božský design" sedací plochy

Specifický design ideální sedací plochy vychází ze základního jógového sedu na vlastních nohou, který se nazývá "VIRASANA". Jedná se o relaxační polohu těla, která se používá k odstranění bolesti dolní části zad a celkové únavy. Anatomie lýtek vytváří ideální sedací plochu, která nevyvíjí tlak na kritické body lidského těla, jež jsou při běžném sezení namáhány. Kostrč, pánevní kosti, konečník a genitálie zůstávají volné, tlak je vyvíjen pouze na sedací svaly a stehna. Zároveň je pánev fixována patami a lýtky ve stejné poloze jako při vzpřímené chůzi. Uplatněním těchto principů jsme dospěli ke konstrukčnímu řešení ideální sedací plochy pro člověka.

Ásana - optimální sedací plocha
Ásana - optimální sedací plocha

Aplikace

Na základě těchto skutečností byla navržena řada sedacího nábytku ASANA, jejíž součástí je optimální sedací plocha VIRASANA, která zajišťuje zdravé a pohodlné sezení i při extrémně dlouhém sezení. Při pravidelném používání odstraňuje stávající zdravotní problémy vyplývající ze sezení.